
Производство по несъстоятелност – пътната карта при корпоративна криза
Производството по несъстоятелност е производство за универсално принудително изпълнение. То има за цел да осигури справедливо удовлетворяване на кредиторите и възможност за оздравяване предприятието на длъжника.
Производство по несъстоятелност може да се открие по отношение на различни видове длъжници:
- търговците, с изключение на публични предприятия, упражняващи държавен монопол или създадени с особен закон;
- неограничено отговорните съдружници в търговско дружество, спрямо което е открито производство по несъстоятелност, включително починали и/или заличени в търговския регистър;
- починал или заличен едноличен търговец, ако преди смъртта той е бил неплатежоспособен;
- лице, което прикрива търговска дейност чрез неплатежоспособен;
- предприемач;
- сдружения и фондации.
Настоящата статия е посветена на производството по несъстоятелност, открито по отношение на търговец.
Неплатежоспособен е търговец, който не е в състояние да изпълни изискуемо:
- парично задължение по търговска сделка или
- публичноправно задължение към държавата и общините, свързано с търговската му дейност, или
- задължение по частно държавно вземане или
- задължение за изплащане на трудови възнаграждения към най-малко една трета от работниците и служителите, което не е изпълнено повече от два месеца.
Предполага се, че търговецът не е в състояние да изпълни изискуемо задължение, ако преди подаване на молбата за откриване на производството по несъстоятелност не е заявил за обявяване в търговския регистър годишните си финансови отчети за последните три години.
Неплатежоспособността се предполага и когато длъжникът е спрял плащанията. Приема се, че спиране на плащанията е налице и когато длъжникът е платил изцяло или частично вземания на определени кредитори.
Законът въвежда предположение, че длъжникът е неплатежоспособен и когато по изпълнително производство вземането е останало изцяло или частично неудовлетворено в рамките на 6 месеца след получаване на поканата или на съобщението за доброволно изпълнение.
Едно търговско дружество е свръхзадължено, когато неговото имущество не е достатъчно, за да покрие задълженията му.
Длъжник, който е станал неплатежоспособен или свръхзадължен, е длъжен в 30-дневен срок да подаде молба в съда за откриване на производство по несъстоятелност. При неспазване на този срок, лицата, които са длъжни да поискат откриване на производството по несъстоятелност и не са го направили (длъжникът, неговите наследници, органите на управление или представителите, неограничено отговорните съдружници и др.), отговарят солидарно пред кредиторите за вредите, причинени от забавата. За неизпълнението на това задължение се носи и наказателна отговорност.
Молбата за откриване на производство по несъстоятелност се подава пред съда по седалището на търговеца, вписано не по-късно от 6 месеца преди подаване на молбата за откриване на производство по несъстоятелност. Това е една от промените в Търговския закон, направени през 2023 г. в производството по несъстоятелност.
В производството могат да бъдат наложени обезпечителни мерки, за да бъде запазено имуществото на длъжника. След значителните промени в уредбата на несъстоятелността през 2023 г., обезпечителни мерки могат да бъдат налагани и по искане на длъжника.
Производството е предвидено да приключи в кратки срокове. Законът беше променен, за да се съкрати срокът, в който се развива производството по несъстоятелност. Вече е предвидено, че независимо дали е подадена от кредитор или от самия длъжник, молбата трябва да бъде разгледана от съда в 20-дневен срок от постъпването ѝ.
За да се ускори производството, вече е предвидено, че ако до приключване на съдебното дирене пред първата инстанция по молба за откриване на производство по несъстоятелност, подадена от кредитор и длъжникът подаде такава молба, съдът ги приема за съвместно разглеждане. Ако длъжникът подаде молбата си по-късно, производството по нея се спира до приключването на производството по молбата на кредитора.
Вече е предвидено и че молбата на кредитора, подадена в 14-дневен срок от обявяването в Тръговския регистър на молба за откриване на производство по несъстоятелност, подадена от самия длъжник, двете ще бъдат разгледани в едно производство. Ако молбата на кредитора е подадена по-късно от този срок, производството по нея ще бъде спряно до приключване на производството по молбата на длъжника.
В производството, образувано по молба на кредитор, могат да се присъединяват и други кредитори до приключване на първото заседание по делото. Ако бъде подадена молба за присъединяване на кредитор след този срок, производството по нея се спира и тя ще бъде разгледана в отделно производство, след приключването на първото дело, образувано по молба на кредитор, с окончателен съдебен акт.
Съдът трябва да се произнесе с решение в 3-месечен срок от образуването на делото.
С решението си съдът открива производство по несъстоятелност или отхвърля молбата, ако прецени, че длъжникът има достатъчно имущество или той има затруднения, но те са временни.
Търговецът, срещу когото неоснователно е била подадена молба за откриване на производство по несъстоятелност, която е била отхвърлена от съда, има право на обезщетение, ако кредиторът е действал умишлено или с груба небрежност.
Производството по несъстоятелност е сложно. С него са свързани много теми и въпроси и то ще бъде разгледано в поредица от статии.
Ако имате въпроси във връзка с несъстоятелността, можете да се свържете с нас. Адв. Камелия Йотова е вписана още през 2019 г. в списъка на лицата, които могат да бъдат назначавани като синдици в производствата по несъстоятелност.
Нуждаете се от консултация? Звънете на +359 887 163 200 или пишете на [email protected] и резервирайте среща.