
Злоупотреба с господстващо положение – как да се защитим от монополна сила
Законодателството допуска съществуването на предприятия с монополно или с господстващо положение. Забранена е обаче злоупотребата с него, която има антиконкурентен ефект.
Чл. 102 от Договорът за функционирането на Европейския съюз забранява като несъвместима с вътрешния пазар всяка злоупотреба от страна на едно или повече предприятия с господстващо положение в рамките на вътрешния пазар или в съществена част от него, доколкото тя може да повлияе върху търговията между държавите-членки. Тази забрана включва както злоупотребата с монополно, така и злоупотребата с господстващо положение.
Според чл. 21 от Закона за защита на конкуренцията е забранено поведението на предприятия с монополно или господстващо положение, както и на две или повече предприятия със съвместно господстващо положение, което може да предотврати, ограничи или наруши конкуренцията и да засегне интересите на потребителите.
Нарушение е налице, когато е осъществен следният фактически състав:
1) ответникът има качеството „предприятие“;
2) ответникът има монополно или господстващо положение на съответния пазар;
3) налице е едностранно поведение на същото предприятие;
4) което има реален антиконкурентен ефект и засяга интересите на потребителите.
“Предприятие” по смисъла на Закона за защита на конкуренцията е всяко физическо, юридическо лице или неперсонифицирано образувание, което извършва стопанска дейност, независимо от правната и организационната си форма.
Монополно е положението на предприятие, което по закон има изключителното право да извършва определен вид стопанска дейност.
Монополно положение може да се предоставя само със закон и то само в изрично предвидени случаи – върху железопътния транспорт, националните пощенски и далекосъобщителни мрежи, използването на ядрена енергия, производството на радиоактивни продукти, оръжие, взривни и биологично силно действащи вещества. Всяко друго предоставяне на монополно положение е недействително.
Господстващо е положението на предприятие, което с оглед на своя пазарен дял, финансови ресурси, възможности за достъп до пазара, технологично равнище и стопански отношения с други предприятия може да попречи на конкуренцията на съответния пазар, тъй като е независимо от своите конкуренти, доставчици или купувачи.
Господстващото положение е правомерен юридически факт. Забранена е само злоупотребата с него. Злоупотребата с господстващо положение е нарушение, за което се носи административнонаказателна отговорност.
За да се установи дали е извършена злоупотреба с господстващо или с монополно положение, се извършва икономически анализ и се определят границите на конкуренцията между предприятията, за да се определи и засегнатата конкурентна среда. Според § 1, т. 15 от Закона за защита на конкуренцията “съответният пазар” се състои от:
а) “продуктов пазар”, в който са включени всички стоки или услуги, които могат да се приемат като взаимозаменяеми по отношение на техните характеристики, предназначение и цени;
б) “географски пазар”, включващ определена територия, в която се предлагат съответните взаимозаменяеми стоки или услуги и в която конкурентните условия са еднакви и се различават от тези в съседни райони.
След като се определи съответният пазар, се анализират неговата структура и функциониране, изследват се бариерите за навлизане на пазара. Извършва се проверка на поведението на предприятието с монополно или господстващо положение. Изследва се дали това поведение е имало антиконкурентен ефект, изразяващ се в:
– злоупотреби при определянето на цените (налагане на твърде високи или твърде ниски цени);
– ограничаване на производството, търговията и техническото развитие във вреда на потребителите;
– прилагане на различни условия за един и същ вид договори, сключвани с различни дружества, при което те се поставят в неравноправно положение като конкуренти;
– принуждаване на партньорите да приемат допълнителни задължения, за да бъде сключен договор с тях, каквито по своя характер или в съответствие с търговската практика нямат връзка с предмета на този тип договори;
– необоснован отказ да се достави стока или да се предостави услуга на реален или потенциален клиент, за да се възпрепятства осъществяваната от него стопанска дейност.
Проверката включва и изследване дали съответната злоупотреба с монополно или господстващо положение може да засегне търговията в Европейския съюз. Според Насоките на Европейската комисия, засягане на търговията в ЕС е налице, когато съответното поведение на господстващото предприятие би могло да има пряк или косвен, действителен или потенциален ефект върху търговията между държавите-членки.
Потребителите могат да бъдат засегнати не само пряко, но и чрез влияние върху структурата на ефективната конкуренция. Проверява се дали пазарната стратегия на предприятието с господстващо положение е да се изтласкат конкурентите от съответния пазар или дали то се стреми да извлича от квоите клиенти или потребители такива облаги, каквито не би могло да получи в условията на ефективно действаща конкуренция.
Компетентен орган да установи нарушението е Комисията за защита на конкуренцията.
При установяване на нарушение се налагат санкции. Размерът на санкцията се определя като процент от стойността на продажбите, като се взема предвид тежестта на нарушението, която се определя за всеки конкретен случай. Извършва се и преценка на смекчаващите или отегчаващите отговорността обстоятелства.
Решенията на Комисията за защита на конкуренцията могат да бъдат обжалвани пред съда.
Нуждаете се от помощ? Обадете се на +359 887 163 200 или пишете на [email protected] за консултация.