Отнемане на имущество в полза на държавата – защита срещу гражданска конфискация

С Тълкувателно решение от 18.05.2023 г. по тълкувателно дело № 4/2021 г. на Общото събрание на Гражданската колегия на Върховния касационен съд бяха разрешени въпроси, по които имаше противоречива съдебна практика по Закона за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество.

При прилагането на Закона за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество, както и на всички закони за отнемане на имущество в България, които действаха преди него, възникнаха сериозни проблеми при прилагането им, включително бяха постановени осъдителни решения на Съда в Страсбург срещу България.

С тълкувателното решение се посочва, че може да се отнема само имущество, което е налично и не може да се установи законният произход на средствата, с които то е придобито. Незаконно придобито може да е само имуществото на проверяваното лице и на свързаните с него лица през изследвания период, което е налично в края на този период. Значително несъответствие е налице, когато разликата между стойността на наличното имущество в края на периода и това в началото надхвърля стойността, определена в закона – 150 000 лв.

Върховният касационен съд посочва, че значително несъответствие означава превишаване с най-малко 150 000 лв. стойността на имуществото (а не сборът на разходите) над общата стойност на нетния доход през проверявания период. Едва когато има такова несъответствие, подлежи на проверка какви са доходите на проверяваното лице, какъв е източникът им и дали те съответстват на придобитото имущество или не.

ВКС посочва, че сумите, които постъпват по банковите сметки, стават част от имуществото на проверяваните лица, като техни вземания от съответната банка. Когато сумите бъдат изтеглени от банковите сметки, тези вземания се погасяват и престават да бъдат част от имуществото на проверяваното лице. Вместо тях, част от имуществото му стават съответните парични суми. Ако те са налице в края на проверявания период, могат да формират несъответствие и подлежат на отнемане, ако са налице предвидените в закона предпоставки. ВКС посочва, че преминаването на суми по банкови сметки, които не са увеличили активите, не следва да се включват в имуществото, независимо от техния размер.

ВКС е посочил, че нормите, регламентиращи отнемането на имуществото, са със санкционен характер и не могат да се тълкуват разширително. Затова паричните средства, които са изразходвани и не са налични, доколкото не са се трансформирали в реални активи или не се намират по сметката на проверяваното лице, не подлежат на отнемане и не участват при формиране на несъответствието.

ВКС посочва и че, ако незаконно придобитото имущество е отчуждено по противопоставим на държавата начин, чрез възмездна сделка в полза на трети лица и те не са знаели или не са могли да предполагат, че то е незаконно придобито, не са го придобили, за да прикрият незаконния му произход или на действителните права, свързани с него, тогава на отнемане подлежи паричната равностойност на това имущество и тя участва при формиране на значителното несъответствие.

ВКС посочва, че не може да се отнеме равностойността на имущество, което е само преминало през патримониума на проверяваното лице, но не се намира в него в края на проверявания период. Това така, защото не е необходимо да се доказва, че равностойността на отчужденото през проверявания период имущество е вложена в придобиването на друго имущество до изтичането на този период. В тежест на КПКОНПИ е да докаже какво имущество притежават проверяваното или свързаните с него лица в края на проверявания период; не е в тежест на последните да доказват, че изтеглените суми или наредените плащания са вложени в

придобиването на друго имущество или погасяване на задължения, както и че придобитото имущество е потребено, изоставено или погинало.

            Според решението на ВКС:

Не представляват „имущество“ по смисъла на §1 т.4 от ДР на ЗПКОНПИ и не участват при определяне размера на несъответствието съобразно нормата на §1 т.3 от ДР на ЗПКОНПИ получените от проверяваното лице парични средства с неустановен законен източник, както и сумите от придобитото и впоследствие отчуждено друго имущество, за което не е установен законен източник на средства за придобиването му, в случай че те не са налични в патримониума на лицето в края на проверявания период.

Не подлежи на отнемане в полза на държавата паричната равностойност на получените суми с неустановен законен източник, както и сумите от придобитото и впоследствие отчуждено или липсващо друго имущество, за което не е установен законен източник на средства за придобиването му, в случай че те не са налични в патримониума на лицето в края на проверявания период и не е установено преобразуването им в друго имущество.

Нужна Ви е защита? Обадете се на +359 887 163 200 или пишете на [email protected] и запазете консултация.